Eskişehir Hakkında

Eğitim ve bilim kenti olarak  Türkiye’nin en güvenli şehirleri listesinde ilk sıralardan inmeyen Eskişehir, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere toplamda 3 devlet üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesi, sivil havacılık, engelli bireylerin eğitimi gibi farklı alanlarda ilkleri gerçekleştirmiş ve öncü olmuştur. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, yalnızca ekonomik gelişmişlikleri ile değil, o ülkede engellilere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi ve genişletilmesi ile de ölçülmektedir. Bu bağlamda Eskişehir de birçok konuda öncü konuma gelmiş, özellikle engellilerin eğitimi konusunda Türkiye’nin merkezi haline gelmiştir.

 

Eskişehir gelişen şehircilik anlayışı ve uygulamalarının yanı sıra üç üniversitesi, kültürel alt yapısı ile sanat yapıları, havacılık merkezi, planlı sanayisi, yer altı zenginlikleri ve sosyal yaşam seçenekleriyle kenti gelişmiş Avrupa kentleri seviyesine yaklaştırmıştır.

 

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

 

İlin en eski yükseköğretim kurumu olan Anadolu üniversitesi, ilk olarak İ.T.İ.A ( İktisadi Ticari İlimler Akademisi ) adıyla 1958 de açılmıştır. 1982 yılında Yüksek Öğretim Kurumları'nın yeniden yapılanması sonucu Anadolu Üniversitesi kurulmuş ve sürekli gelişerek ülkemizin en büyük üniversitelerinden biri haline gelmiştir. Daha sonra 18 Ağustos 1993 tarihinde 496 sayılı K.H.K. ile Osmangazi Üniversitesi adı ile ikinci üniversite kurulmuştur.

Anadolu Üniversitesinde 12 fakülte, 6 yüksekokul, 3 Meslek Yüksek Okulu, 1 devlet konservatuvarı ve 7 enstitü bulunmaktadır.

 

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

 

Osmangazi Üniversitesi 1993 tarihinde 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Anadolu Üniversitesi'nden ayrılarak kurulmuştur.

Osmangazi Üniversitesi bünyesinde 9 fakülte, 6 yüksekokul, 5 enstitü ve 1 devlet konservatuvarı bulunmaktadır.

 

 

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 

18 Mayıs 2018’de kurulan Eskişehir Teknik Üniversitesi, sahip olduğu 2 yerleşkede toplamda 5 fakülte, 2 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü ile eğitim vermektedir. Eskişehir’in ilk teknik üniversitesi olarak çalışmalarına başlayan üniversitede pilotaj bölümü de bulunmaktadır. Ayrıca Bilgisayar, elektrik elektronik malzeme mühendisliği bölümlerinde öğrenim dili %100 İngilizcedir.

 

Eskişehir gibi öğrenci merkezi olan bir şehirde 3. Üniversite olarak kuruluşuyla eğitim hayatında başarılı bir şekilde yol almaya başlayan okul,  sahip olduğu kaynaklarla, laboratuvarlarla akademik anlamda üst seviyede bir okuldur. Türkiye’nin öğrenci şehri denildiğinde akla ilk gelen olan Eskişehir’de hemen her yerden ESTÜ’ye otobüs ve dolmuşla ulaşım mümkündür. Damla Stüdyo Evler iki şubesinden de ESTÜ’ye giden araçlara kolayca ulaşabilirsiniz.